DARMOWE e-Biuro Porad Prawnych startuje w Warce!

Kolejny sukces Fundacji Młodzi dla Warki, która otwiera darmowe biuro porad prawnych dla każdego! Do biura mogą się zgłaszać zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące oraz takie które prowadzą działalność gospodarczą oraz sadownicy. Więcej o pomyśle i idei opowie pomysłodawca i twórca – Łukasz Sobieraj prezes Fundacji Młodzi dla Warki.

Pomysł darmowego biura porad prawnych chodził po mojej głowie od jakiegoś czasu. Długo zastanawiałem się jak ugryźć ten problem i znaleźć rozwiązanie, zwłaszcza że jako fundacja nie mamy budżetu. Tym samym nie mamy wystarczających środków, aby zapłacić pensję za pełnione dyżury adwokatowi. Skoro jednak każdy problem ma rozwiązanie, to i na ten się znajdzie. Wyjściem z tej sytuacji była konieczność ograniczenia kosztów takich jak pensja za dyżury, biuro, administracja. Skoro nie ma biura, to nie ma i dyżurów. Skoro nie ma dyżurów to kontakt z kancelarią może być jedynie on-line. I tak po nitce do kłębka znalazło się rozwiązanie problemu jak uruchomić Darmowe e-Biuro Porad Prawnych.

Komu będziecie pomagać i w jakich sprawach?

Chcemy pomagać każdemu, niezależnie od statusu społecznego, posiadanej pracy, czy firmy jak i osiąganych zarobków. Tym samym każdy kto ma problem może się do nas zwrócić, aby otrzymać darmową poradę. Dostępność była jednym z głównych elementów całego projektu na którym bardzo mi zależało. W końcu jest prawnik w MOPS-ie, który obsługuje podopiecznych tej instytucji. Jednak nie może im doradzać w sprawach konfliktowych z „miastem” oraz samym MOPS-em. Jest również dyżur prawnika w „Dworku”, który jest finansowany przez powiat. Jednak tam jest bardzo długa lista osób, które nie mogą skorzystać z jego pomocy. Te ograniczenia powodują, że większość społeczeństwa nie ma możliwości skorzystać z tych usług, mimo że to w końcu z naszych podatków są te działania opłacane. Dlatego doradzamy każdemu. Dodatkowo doradzamy w każdej sprawie, niezależnie czy jest ona związana z uporczywym sąsiadem, czy z urzędem miasta.

Czy ciężko było znaleźć prawników do współpracy i ile osób liczy zespół?

Obecnie zespół liczy 5 osób. Jak się okazało zbudowanie zespołu nie było wcale takie trudne. Odezwałem się do przyjaciół z tej branży. Pomagać nam będą dwie kancelarie z Warki, jedna z Krakowa, jedna z Mielna oraz dodatkowo specjalista w sporach z instytucjami finansowymi, który już od kilku miesięcy wspiera nasz zespół (artykuł). Tak jak zakładałem formuła współpracy jaką zaproponowałem kancelariom nie tylko była dla nich atrakcyjna, ale również ochoczo włączyli się do tej inicjatywy za co jestem im niezmiernie wdzięczny. Niebawem Państwo również ich poznacie, gdyż zostaną zaprezentowania na łamach portalu Warka bez Cenzury.pl, również na tym portalu będziemy opisywać poszczególne kazusy prawne. Oczywiście nie będziemy ujawniać danych personalnych osób które się do nas zwracają, a jedynie opisywać zastaną sytuację prawną, która zostanie opatrzona stosownym komentarzem (poradą prawną). Dzięki temu jest cień szansy, że takich samych zapytań będzie po prostu mniej.

Jak można skorzystać z porady, co trzeba zrobić, ile czasu czeka się na odpowiedź?

Ponieważ to jest e-Biuro Porad Prawnych, należy skontaktować się z nami za pomocą maila. Tego należy wysłać na adres mlodzidlawarki@gmail.com. Koniecznie należy przesłać wszelkie istotne informacje dotyczące sprawy, wraz z załącznikami. Następnie mail trafia do jednej z kancelarii. Ta ma 30 dni na odniesienie się do sprawy. Mam świadomość tego że termin jest dość długi. Jednak proszę pamiętać o tym, że porada jest całkowicie za darmo, a nasi prawnicy poświęcają swój własny prywatny czas, aby nam pomóc. Tym samym szybkość odpowiedzi na zapytanie przesłane przez Państwa zależy od wielu czynników, takich jak ilość zapytań jaka do nas trafi, czy zawiłość sprawy. Nieformalnie jesteśmy umówieni, że taka odpowiedź nastąpi w przeciągu tygodnia. Jednak formalnie w umowie mamy zapisane 30 dni, zakładając jakiś bufor bezpieczeństwa. Oczywiście czasem są sprawy nagłe, gdzie nie można czekać 30 dni. Wówczas prosimy aby w treści maila znalazła się również informacja o terminie jaki nas obliguje do udzielenia odpowiedzi. Takie sprawy będziemy starali się traktować priorytetowo i odpowiadać na nie w pierwszej kolejności.

Czy lista prawników jest zamknięta, czy nadal szukacie wolontariuszy?

Lista nie jest zamknięta i mam nadzieję, że będą się do nas przyłączać kolejne kancelarie i kolejni radcy prawni. Dzięki stworzeniu dużej struktury nie tylko będziemy w stanie zwiększać zasięg działań, np. na cały powiat, ale również dużo szybciej odpowiadać na przesyłane do nas zapytania. Stąd z tego miejsca zapraszam do kontaktu kancelarie, radców i aplikantów, którzy chcą mieć swój wkład w tym wyjątkowym projekcie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.