Jest wyrok SKO! Burmistrz niepocieszony.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Radomiu wydaje pomyślny wyrok dla Łukasza Sobieraja i nakazuje ponowne rozpatrzenie sprawy przez władze Warki.

Sprawa dotyczy informacji związanych z inwestycjami na terenie Warki. Pisaliśmy wcześniej o inwestycjach, którymi chwali się Warka na łamach „Kuriera”. Poprosiliśmy wówczas na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz Konstytucji, aby Urząd Gminy przedstawił nam wykaz tych inwestycji. Było ich w sumie 94, a my chcieliśmy sprawdzić, czy prawdą jest to co Gmina wypisuje w swojej gazecie.

Chcemy dzięki tym informacją sprawdzić między innymi z jakich środków są one finansowane (znowu kredyt?). Również, kiedy rozpoczęto prace nad daną inwestycją – sprawdzamy czy obecna władza powinna się nimi chwalić.

Z ratusza otrzymaliśmy odmowę na pierwsze pismo w tej sprawie. Wtedy Pan Burmistrz podnosił argument iż jest to „informacja przetworzona”, a nie „informacja prosta”. Stąd poprosił o wskazanie „ważnego interesu publicznego”, aby te informacje przygotować. Nie zgadzaliśmy się z tą oceną, stąd kolejne pismo w tej sprawie. Po wyczerpaniu drogi biurokratycznej i niezmiennego stanowiska Gminy pozostało jedynie napisać skargę do SKO.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Radomiu wydało decyzję, która nakazuje uchylić w całości decyzję wcześniej wydana przez Gminę i ponownie rozpatrzyć wniosek. Mamy jedynie nadzieję, że tym razem zostanie wypełnione prawo (Konstytucja i ustawa), które jest gwarantem możliwości kontroli władzy przez obywatela.

Będziemy informować o dalszych krokach ratusza w tej materii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.