Sukces, ale nie dla wszystkich

Lokalna Grupa Działania Wszyscy Razem niedawno świętowała 10 lecie swojej działalności. Mieszkańcy gmin z powiatu grójeckiego (Błędów, Belsk, Pniewy – należały do LGD Kraina Kwitnących Sadów oraz Mogielnica i Nowe Miasto – odrębne LGD), które dołączyły do LGD Wszyscy Razem mają co świętować. Dzięki grupie na tereny objęte strategią trafią unijne pieniądze z programu LEADER.

Niestety powodów do zadowolenia nie mogą mieć mieszkańcy pozostałych gmin (Grójec, Jasieniec, Goszczyn, Chynów), które wchodziły w skład poprzednio funkcjonującej na naszych terenach grupy Kraina Kwitnących Sadów. W wyniku decyzji burmistrza i wójtów rządzących w tych gminach rozbito LGD Kraina Kwitnących Sadów, a nowo utworzona przez wójtów i burmistrzów grupa Wspólna Sprawa przepadła z kretesem w konkursie o pozyskanie dotacji. Wniosek złożony przez grupę Wspólna Sprawa (Grójec, Jasieniec, Goszczyn, Chynów i dodatkowo Warka, która uprzednio miała własne LGD) otrzymał 29,80% i zajął przedostatnie miejsce na liście rankingowej. Minimum wynosiło 60%.

W ramach działania poprzedniej LGD Kraina Kwitnących Sadów na teren objęty strategią rozwoju (Grójec, Belsk, Błędów, Pniewy, Goszczyn, Jasieniec, Chynów) trafiło około 6 milionów złotych w formie dotacji. Obecnie w wyniku rozbicia Krainy Kwitnących Sadów dokonanego przez wójtów i burmistrzów, którzy zapragnęli stworzyć nowe LGD Wspólna Sprawa, na tereny gmin Grójec, Warka, Jasieniec, Goszczyn, Chynów nie trafi ani złotówka z dotacji LEADER.

Artur Banasiewicz – https://www.facebook.com/artur.banasiewicz
Wiceprezes Stowarzyszenia
Kraina Kwitnących Sadów

P.S. Dzięki dotacjom przyznanym przez LGD Kraina Kwitnących Sadów powstały między innymi takie obiekty: Gmina Błędów – Plac zabaw w Błędowie. Gmina Goszczyn – Budowa boiska sportowego w Goszczynie – etap II. Parafia Rzymsko-katolicka św. Trójcy w Chynowie – Konserwacja elewacji oraz pokrycia dachów kościoła i dzwonnicy. Gmina Goszczyn – Budowa placu zabaw przy hali sportowej w Goszczynie. Gmina Chynów – kształtowanie przestrzeni publicznej w centrum miejscowości Chynów, Sułkowice oraz Drwalew. Gmina Grójec – Wyposażenie placu wypoczynkowego w Kośminie. Gmina Grójec – plac zabaw w Głuchowie. Gmina Grójec – boisko wielofunkcyjne przeznaczone do użytku publicznego dla mieszkańców Bikówka i sąsiednich miejscowości. Gmina Grójec – boisko wielofunkcyjne przeznaczone do użytku publicznego dla mieszkańców Częstoniewa Kolonii i sąsiednich miejscowości. Gmina Belsk Duży – plac zabaw w Łęczeszycach. Gmina Błędów – Utworzenie Centrum Kultury Lokalnej. Zrealizowano wiele innych działań z zakresu małych projektów, tworzenia mikroprzedsiębiorstw oraz różnicowania w kierunku działalności nierolniczej.

 

Autor:
www.grojeckie24.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.