Warka z NAJGORSZYM wynikiem w regionie!!!

Warka z NAJGORSZYM wynikiem w regionie!!!

Od jakiegoś czasu lokalna władza w Warce chwali się dokonaniami na polu inwestycji. Pan Burmistrz Dariusz Gizka, jak i jego świta na każdym kroku podkreślają, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie zrównoważone wsparcie tych inwestycji ze środków zewnętrznych.

Jako podatnik, przedsiębiorca, wyborca i mieszkaniec gminy Warka mówię SPRAWDZAM!

Zanim jednak przedstawię pracę badawczą dotyczącą Warki, chciałbym zaprezentować co się dzieje u naszych sąsiadów. Warto w końcu mieć punkt wyjścia. Popatrzeć co robią inni, aby na tej podstawie wyciągnąć wnioski i mieć konkretne oczekiwania względem naszych „gospodarzy”.

Głowaczów – ponad 4,2 mln zł dotacji!

Powiat Kozienice wydaje Biuletyn Informacyjny Starostwa Powiatowego Kozienice „Nasz Powiat”. W numerze 9/2017 ukazała się informacja o inwestycjach w gminie Głowaczów. W sumie 18 inwestycji o wartości W jednym z artykułów wyczytałem, że wartość pozyskanych środków unijnych przekracza 4,2 mln zł. Łączna wartość inwestycji jakie odbywają się na terenie gminy przekraczają 15 mln, z czego 8 mln stanowią środki własne oraz pozyskane dotacje zewnętrzne.

Góra Kalwaria12,9 mln zł pozyskanych dotacji!

W tym 2,7 mln na projekt „Zielona Góra Kalwaria”. Wartość zadań na które zdobyto fundusze wynosi blisko 19,4 mln zł. Zatem z własnej kieszeni gmina pokryła zaledwie 1/3 kosztów.
Źródło – „Bezpłatny magazyn samorządu GÓRA KALWARIA” NR 2/2017

Gmina Grabów nad Pilicą – ok 10 mln zł!

Miałem okazję w tej sprawie spotkać się osobiście z Wójtem Grabowa, Panem Euzebiuszem Strzelczykiem. Jak sam Pan Wójt podkreślił udało mu się pozyskać prawie 10 mln zł na 2017 rok, dzięki czemu mógł wdrożyć wiele inwestycji. Jedną z zasadniczych rzeczy jaką z dumą podkreślał, była kanalizacja i wodociągi. Gospodarz Grabowa oznajmił mi, że dzięki prowadzonej polityce
i inwestycją ta kwestia zostanie załatwiona w przeciągu najbliższych 4 lat.

Kozienice – 23 mln dotacji EU, ponad 40 mln w inwestycjach!

Największe w historii gminy dofinansowanie unijne na budowę Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Rekordowy inwestycyjny budżet czyli rekordowe pieniądze europejskie – 23 mln zł pozwoliły razem z Kozienicką Gospodarką Komunalną na inwestycje w wysokości ponad 40 mln zł (w tym wykonano 40 zadań drogowych).
Źródło: Tygodnik OKO 11 stycznia 2018

Prawie 3 mln w Górze Kalwarii na zagospodarowanie terenów zielonych, z czego gmina wykłada 470 tyś zł. Dzięki takim środkom Pan Dariusz G. mógłby zrealizować swój pomysł, aby rozwiązać kwestię meneli w prestiżowych miejscach miasta. Dla tych którzy nie pamiętają, przypominam:) Pan Dariusz rozmawiając z dziennikarzem „Nad Wisłą” powiedział, że sposobem rozwiązania tej sprawy może być postawienie większej ilości ławek. Dzięki temu „element” się rozsiądzie, nie będzie gromadził się skupiskach, przez co nie będzie tak widoczny dla mieszkańców – wypowiedź z z 2013/14.

Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach to naprawdę imponujący obiekt. Sale kinowe, konferencyjne, gastronomia, parkingi… aż z sentymentem przypomina mi się „Kino Przyjaźń”, które dzisiaj przy niewielkim dodatkowym nakładzie finansowym i rozbudowie mogłoby śmiało konkurować z tym obiektem.

 

Mając te wszystkie informacje, zakładałem że Warka może poszczycić się dotacjami na poziomie 15-20 mln zł. Niesiony tym entuzjazmem napisałem do gminy wniosek o „Dostęp do informacji publicznej” w którym poprosiłem o podanie wielkości dotacji unijnych z których skorzystała nasza gmina w perspektywie 2017 oraz zaplanowanych na rok 2018 (warto wiedzieć co się będzie działo). Spodziewając się dość rozległej ilości dokumentów do analizy, poprosiłem aby te dane były podzielone według kryteriów:

  1. nazwa projektu
  2. wielkość wkładu własnego
  3. wielkość pozyskanej dotacji
  4. wyszczególnienie realizowanych działań z opisem zakresu prac.

Zestawienie które otrzymałem mnie zmroziło. Wielkość inwestycji na rok 2017 to zaledwie 950 tyś zł, z czego 700 tyś wynosi dotacja. Są to pieniądze przeznaczone na ścieżkę wzdłuż Pilicy. Druga inwestycja w ramach przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu (zakup laptopów z oprogramowaniem) za 980 tyś zł z czego gmina dołożyła 146 tyś zł. Projekt był realizowany przez lata 2013-2017 stąd kwotę trzeba podzielić na 5 lat. Tym samym można założyć że w 2017 roku pozyskano środków zewnętrznych na kwotę 167 tyś zł.

RAZEM ponad 860 tyś zł na 2 lata (2017-2018), czyli tylko 430 tyś zł rocznie!

 

Jednak „na coś” Warka „pozyskuje” i wydaje pieniądze, stąd kolejny pismo do Ratusza o „Dostęp do Informacji Publicznej” – każdy z was na tej podstawie może pytać o wszystko co się dzieje w naszej gminie, a gmina ma obowiązek takiej odpowiedzi udzielić (Dz.U. 2001 Nr 112 poz. 1198 ; USTAWA z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej). Niebawem dalsza część reportażu. Mam nadzieję, że z bardziej pozytywnymi informacjami.

Zachęcam do dyskusji i komentowania.

1 Trackback / Pingback

  1. Przegrywamy nawet z Głowaczowem! -

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.