Błędów występuje z NATURY

29 stycznia, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Błędów, radni jednomyślnie przyjęli uchwałę w sprawie wystąpienia przez gminę ze Związku Międzygminnego pod nazwą „Natura”.Decyzję tą poprzedziły liczne konsultacje, obserwacje i analiza sytuacji w Związku.

Oświadczenie Wójta Gminy Błędów:

Wiele czasu poświęciliśmy także na zapoznanie się z systemami gospodarowania odpadami funkcjonującymi w innych gminach. W świetle informacji, jakie uzyskaliśmy, uznaliśmy, iż opuszczenie Związku Natura jest w obecnej chwili krokiem koniecznym. Nie zamierzamy bowiem biernie przyglądać się podwyżkom, jakie dotykają mieszkańców.Podjęcie uchwały o opuszczeniu Związku to dopiero początek trudnej drogi zmierzającej do przejęcia przez nasz samorząd obowiązku gospodarowania odpadami na terenie gminy Błędów.

Teraz naszym zadaniem będzie stworzenie sprawnego systemu odbioru śmieci oraz administrowania całym procesem. Zapewniam, że będziemy wytrwale i odpowiedzialnie pracować nad tym, by rozwiązania, które wdrożymy, były najbardziej korzystne z możliwych.

Z niepokojem patrzymy na to, co dzieje się w systemie gospodarowania odpadami w całej Polsce. Następuje ciągłe podnoszenie kosztów obsługi i realizacji zadań związanych z odbiorem, recyklingiem oraz utylizacją śmieci. Odbija się to – nad czym bardzo ubolewam – na samorządach, które muszą zmagać się z kolejnymi problemami, oraz na mieszkańcach, którzy muszą płacić coraz więcej. Uważamy, że poprawa sytuacji jest możliwa, ale konieczne są mądre decyzje (poprzedzone konsultacjami z samorządami) na forum ogólnopolskim i ogólnoeuropejskim.

Z wyrazami szacunku,

Wójt Gminy Błędów Mirosław Jakubczak

1 Komentarz

  1. Nieoficjalnie są przecieki że Warka również kontrakt ze związkiem NATURA chce rozwiązać na koniec 2019 r. Nie wiem gdzie odpady z Warki sa odwożone , bo wysypisko w naszym mieście jest rekultywowane. Może dobrym rozwiązaniem byłaby budowa spalarni odpadów wspólnych dla gmin GRÓJEC-WARKA ? Unia daje dopłaty do takich inwestycji i z problemem narastającej góry śmieci należy się jakoś sensownie uporać , a nie zostawiać bomby ekologiczne dla przyszłych pokoleń .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.